середа, 23 жовтня 2013 р.

Адаптація першокласників до навчання в школі


Початок навчання в школі для будь-якого першокласника – відповідальний етап, дуже непростий, пов'язаний із великими змінами в особистому житті. В кожної дитини адаптаційний період триває по-різному – від кількох тижнів до кількох місяців, адже це залежить від ряду чинників, таких як  вік дитини, розумовий розвиток, стан її здоров’я, вміння спілкуватися з ровесниками та дорослими, перебування дитини раніше в колективі, темпераменту та ін.
Та спільна робота вчителя 1-го класу зі шкільним психологом допомагає учням швидше адаптуватися в новому для них середовищі, непомітно для самих себе перейти від ігрових видів діяльності до навчальних. Психолого-педагогічна особливість рівня пізнавальної активності шестирічок та адаптація першокласників до навчання в школі стали темою робочого семінару вчителів 1-х класів, який відбувся 23 жовтня 2013 року в Мар’янівській ЗШ І-ІІІ ст.
Шкільний психолог Руденко В.О. розпочала роботу семінару з емоційної вправи-вітання «Долонька».
 Вчителі, які отримали кольорові «долоньки», мали змогу об’єднатися в групи за змістом напису на них: «Коли я беру дитячу долоньку до рук, то хочу…(то прагну…, то уявляю…, то мрію…, то відчуваю…). На великих аркушах паперу групи продемонстрували своє продовження речення. 
 
 

 
 Та в усіх групах мрії, прагнення, уяви та відчуття вчителів звелись до спільного бажання бачити дітей здоровими, щасливими, довірливими, впевненими в собі, творчими, ініціативними.
Після такого емоційного налаштування учасники семінару перейшли до  приміщення, де мали змогу побачити, як працюють учні 1 класу під час уроку математики. Урок за темою «Число і цифра 9» провела вчитель Овсянникова Лариса Володимирівна.

Під час уроку діти, які всього другий місяць навчаються в школі, довели, що повністю адаптовані до такого навчання, вміють працювати, гратися і відпочивати колективно, зацікавлено, з великим бажанням.
Власну роботу з теми «Адаптація першокласників до навчання у школі»  презентувала учасникам семінару шкільний психолог Руденко Валентина Олександрівна.
Вона ознайомила вчителів району зі схемою психологічного вивчення першокласника, зауважила, що на першому етапі добре володіти інформацією, отриманою від батьків, учителя та від самих дітей, а потім на основі неї проводити різні дослідження, тестування з метою допомогти малятам швидше адаптуватися в новому для них середовищі.
Роботу семінару продовжили методисти районного методичного кабінету Привалова Л.В. та Шведенко Л.О., які говорили про залучення до роботи з дітьми шкільних психологів на різних етапах навчання та виховання, про обов’язкове охоплення соціально-педагогічним патронатом дітей дошкільного віку, що не мають змоги відвідувати дошкільні заклади з різних на те причин, з метою підготовки їх до школи не лише як учнів, а й як особистість, з певним рівнем пізнавальних інтересів, готовністю до зміни соціальних позицій, бажанням вчитись, опосередкованою мотивацією, внутрішніми етичними нормами, самооцінкою. Адже на думку вчених, які працюють в рамках даного напряму, сукупність цих психологічних властивостей та якостей і являє собою психологічну готовність до навчання.
Але школа – це не лише заклад, в якому навчаються. Це заклад, в якому виховуються справжні патріоти свого народу, своєї держави. Як працюють в цьому напрямку вчителі Мар’янівської школи мали нагоду переконатися всі, хто побував на заході, приуроченому до Дня українського козацтва, «Козацькому роду нема переводу».
 
 
 
Немає коментарів:

Дописати коментар